Lonhro Race Record
Champion performer - 11 Group One wins and over $5.7 million.
Champion 3YO Middle Distance 2001/02
Defeated Sunline at Group One level in race record time.

  As a Two-Year-Old All his race starts
WON VATC Blue Diamond Prelude-G3 1100m, Caulfield, by 2 lengths
WON STC 2YO C&G h., 1100m., Rosehill, by 2.5 lengths
2nd STC 2YO H., 1100m., Rosehill, to Royal Courtship, beaten by a nose
3rd STC Missile S-G3, 1100m., Rosehill, to Sportsbrat, beaten neck and long head
4th VATC Blue Diamond S-G1, 1200m., Caulfield, to True Jewels, La Lagune & Spectatorial, beaten 1.75 lengths
  As a Three-Year-Old Undefeated in 7 starts
WON VATC Caulfield Guineas-G1, 1600m., Caulfield, by 1.5 lengths, defeating Ustinov and Pure Theatre
WON AJC Hobartville S-G2, 1400m., Randwick, defeating Athens and Moonflute
WON AJC Royal Soverign S-G2, 1200m., Warwick Farm (new race record), defeating Viking Ruler and Shags
WON AJC Warwick S-G2, 1300m., Warwick Farm, defeating Diamond Dane and Shogun Lodge
WON AJC Stan Fox S-G2, 1400m., Randwick, defeating Magic Albert and Stylish Lass
WON Tatts (NSW) Ming Dynasty H-G3, 1400m., Randwick, defeating Prince of Play and Viking Ruler
WON STC Heritage S-LR, 1200m., Rosehill, defeating Perfect Crime and Time Out
  As a Four-Year-Old All his race starts
WON MRC Yalamba S-G1, 2000m., Caulfield, new race record. 2:00.6, defeating Sunline and Ustinov
WON VRC Mackinnon S-G1, 2000m., Flemington, defeating Royal Code and Distinctly Secret
WON STC George Ryder, S-G1,, 1500m., Rosehill, defeating Dash For Cash and Defier
WON AJC Chipping Norton S-G1, 1600m., Warwick
Farm, defeating Shogun Lodge
WON AJC Queen Elizabeth S-G1, 2000m., Randwick, defeating Pentastic and Republic Lass
WON Tatts (NSW) Chelmsford S-G2, 1600m., Randwick, by 2.25 lengths, defeating Platinum Scissors and Republic Lass
WON AJC Expressway S-G2, 1200m., Randwick
WON AJC Apollo S-G2, 1400, Randwick, defeating Hoeberg
WON STC Missile S-G3, 1100m., Rosehill by 3.75 lengths, defeating Ancient Song, Notoire and Ha Ha
2nd AJC Warwick S-G2, 1400m., Warwick Farm, to Defier
4th AJC Doncaster H-G1, 1600m., Randwick, to Grand Armee and Dash For Cash
6th MVRC W.S. Cox Plate-G1, 2040m., Moonee Valley, to Northerly
  As a Five-Year-Old All his race starts
WON AJC Warwick S-G2, 1400m., Randwick, defeating Clangalang and Defier
WON Tatts (NSW) Chelmsford S-G2, 1600m., Randwick, defeating Platinum Scissors and Excellerator
WON AJC George Main S-G1, 1600m., Randwick, defeating Grand Armee and Defier
WON MRC Yalumba S-G1, 2000m., Caulfield, defeating Mummify and Defier
WON MRC C.F. Orr S-G1, 1400m., Caulfield, defeating Vocabulary and Sound Action
WON MRC St. George S-G2, 1800m., Caulfield, defeating Sound Action and Mummify
WON VRC Australian Cup-G1, 2000m., Flemington, defeating Delzao and Elvsroem
WON STC George Ryder, S-G1,, 1500m., Rosehill, defeating Grand Armee
2nd AJC Queen Elizabeth S-G1, 2000m., Randwick, to Grand Armee
3rd MVRC W.S. Cox Plate-G1, 2040m., Moonee Valley, to Fields Of Omagh and Defier
Lonhro 2004 All right reserved